Tak zatímco si babička Dana dnes odvezla Kristýnku k sobě na celý víkend (snad si to holky užijou i přes Kristýnčino nachlazení), já za asistence naší Valinky stále peču a hňácám a tvořím a zdobím a hledám a zkouším další recepty............Pečení mě prostě baví, je to báječný relax a letos mě to navíc velmi uklidňuje..........:-).
MEDVĚDÍ TLAPKY (chcete-li "pracny"-jiný kraj, jiný mrav a jiný název:-) - klasika, která by neměla chybět na vánočním stole
- 150g hladké mouky, 100g másla, 70g moučkového cukru, 60g jemně strouhaných vlašských ořechů, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 1 vejce, špetka skořice, špetka tlučeného hřebíčku, hladká mouka na obalení a tuk na vymazání formiček. Pečeme na 180st. a ještě teplé vyklepneme a obalujeme ve směsi cukru.

RAFFAELO - v receptu stálo 1 plechovka sladkého kondenzovaného mléka (Salka), 200g kokosu, celé loupané mandle, strouhaný kokos na obalení. Já použila neslazené kondenzované mléko a přidala 3-4 lžíce cukru moučka, jak kdo rád sladké. V míse smícháme mléko s cukrem a kokosem, až vznikne hladká hmota, kterou necháme ztuhnout v chladu. Pak z ní oddělujeme kousky, do kterých zabalíme mandličku a v ruce hňácáme kuličky, které hned obalujeme v kokosu a necháme je ztuhnout v chladu. Těstíčko hotové za minutku, kuličky jsou trochu piplačka, kokos se Vám nalepí doslova všude, ale stojí to za to, je to lahoda a prostě "Raffaelo to řekne za Vás"!

Tak tento recept je prastarý, mám ho od maminky mojí spolužačky ze základní školy, to je let, to je let......:-)
LEDOVÉ KOŠÍČKY - 12dkg ztuženého tuku Omega, 5 tyčinek ledových kaštanů - rozpustíme ve vodní lázni (rovnou říkám, že já dělám z dvojité dávky, u nás zmizí tyhle košíčky obvykle jako první). Připravíme nádivku - 10dkg mletých vlašských ořechů spaříme 2 lžícemi horkého mléka, přidáme 6-7dkg cukru, trochu rumu. Plníme do papírových košíčků čokoláda-náplň-čokoláda, ozdobíme mandličkou, necháme ztuhnout.

Tento je zas zcela nový, mám ho od své skorošvagrové, je s pečením a vařením stejný blázen jako já, takže co se týká mě, do rodiny už dávno zapadla:-)
CHROUSTI - 150g mletých vlašských ořechů (já dala asi 100, pak došly, takže jsem doplnila lískovými), 150g rozinek, trochu rumu, 150g cukru moučka, 1 bílek. Všechny suché přísady smícháme v míse, přidáme rum a opatrně vmícháme bílek vyšlehaný na sníh, pečeme asi na 150-160st., necháme uležet.
Žádné komentáře:
Okomentovat